Typy nerezových ocelí

Typy ocelí - Nerezová oceľ

Nehrdzavejúca oceľ alebo inak známa aj ako nerezová oceľkorózii odolná oceľ, antikor alebo inox je typ ocele, ktorá sa používa v chemickom priemysle, potravinárskom priemysle a najme v jadrovom priemysle. Tento typ ocele je vysoko legovaný prevažne chrómom, niklom, mangánom či inými prísadami. Aby bolo dosiahnuté nerezovej ocele, potrebuje oceľ obsahovať minimálne 12 % chrómu. Ten následne oxiduje s atmosférou a vytvára pasívnu vrstvu na povrchu kovu. Tak ako z názvu vyplýva, najväčšou výhodou tohto typu ocele je to, že nekoroduje.

Nerezova ocel Solik SK

Typy nehrdzavejúcich ocelí

Podľa množstva pridaného chrómu a iných prímesí, rozdeľujeme 4 základné typy nerezových ocelí:

Fereticka

1. Feritické

Tento typ nehrdzavejúcich ocelí obsahuje minimálne 12% chrómu takmer žiadny uhlík zvyčajne menej ako 0,1% a z pravidla žiadny nikel. Čím viac chromu obsahuje tento typ ocele, tým viac klesá jej pevnosť. Veľmi dôležitým faktorom je tiež množstvo molybdénu a uhlíku. Ak zmes obsahuje viac molybdénu má materiál vyššiu kujnosť ak obsahuje viac uhlíku tak naopak je nižšia kujnosť. Tieto oceli bežne poznáme pod označeniami ako sú:

409 - vhodné pre automobilový priemysel na výrobu výfukov či katalyzátorov
430 - väčšinou sa používa v kuchynskom vybavení
441 - vysokopovnostná oceľ s tepelnou odolnosťou až do 850 °C, ktorý je ideálny k automobilovým motorom

Hlavnou výhodou týchto ocelí je hlavne nižšia cena týchto ocelí oproti austentickým nerezovým oceliam a vysoká odolnosť voči korózii.

Austenticke

2. Austentické

Tento typ nerezovej oceli je najčastejšie používaným typom nerezu. Bežne obsahuje aspoň 18% chrómu a minimum niklu a uhlíka. Oproti feritickým nehrdzavejúcim oceliam je cena týchto kovov výrazne vyššia a to práve kvôli obsahu niklu v zmesi. Je extrémne odolná voči hrdzaveniu a veľmi dobre sa čistí. Aj preto je vhodná do domácností a do miest, kde je veľký dôraz na hygienu. Tieto oceli bežne poznáme pod označeniami ako sú:

304/304 - tento typ nereze je často používaný pre potrubia a nádoby s extrémne korozívnymi kvapalinami. 
Používa sa v priemysle a to hlavne pri chemickom, ťažnom, potravinárskom a farmaceutickom priemysle.
Tiež je vhodná na výrobu príborov, či dresov.
318/316L - také isté ako 304 len obsahuje o niečo málo viac molybdénu a ešte viac zlepšuje antikorózne 
vlastnosti. Použitie je rovnaké ako pri 304

309/310 - oproti 304 obsahuje aj viac chrómu aj viac niklu. Dôsledkom je vyššia cena ale aj väčšia odolnosť voči oxidácii.
Používa sa hlavne pri peciach.

 Martenzicka3. Martenzitická

Rýchlym ochladzovaním austentických ocelí vzniká práve martenzitická nerez, ktorá je magnetická a jej pevnosť sa dá tepelným zahriatím zvýšiť. Bežne neobsahuje žiadny nikel okrem špeciálnych zmesí. Používa sa hlavne tam, kde je požadovaná extrémna pevnosť. Oproti feritickým a austentickým oceliam má horšie antikorózne vlastnosti čo je spôsobené vysokou tvrdosťou. Bežné využitie týchto ocelí je tak ako u bežných nerezí v chemickom priemysle ale využívajú sa aj v energetike a pri výrobe čerpadiel, nožov a chirurgických nástrojov.

410 - bežná martenzická ocel, určená do mierne korozívneho prostredia
420 - základný priemyselný variant
420C - tepelne upravená pre dosiahnutie veľmi vysokej tvrdosti, určenej hlavne na výrobu nožov

431 - perfektné antikorózne prostriedky a veľmi tvrdá zmes

Duplexna4. Duplexná

Už z názvu vyplýva, že sa jedná o kombináciu dvoch typov nerezových ocelí a to feritických a austentických kde sú kombinované výhody obidvoch typov a preto sa využívajú len v špeciálnych prípadoch. Obsahuje viac chrómu ako je zvykom u nerezových ocelí (18 - 28%) a tiež veľmi velké množstvo niklu až do 8%. Tieto oceli sa používajú napríklad na mori, odsolovacích zariadenaich či petrochemických závodoch. 

S32550 - používa sa vo veľmi korozívnych prostrediach s morskou vodou či kyselinami, veľmi pevná 
odolnosť proti obrusovaniu.
S31803 - perfektná pevnosť a väčšia odolnosť voči hrdzaveniu ako má 316L. 

S32304 - používa sa pri stavbe lodí, ťažobnom či energetickom prostredí.

Záver

Tak ako je aj z názvu jasné, základnou vlastnosťou nerezových ocelí je ich odolnosť voči korózii. Z toho dôvodu sú veľmi vhodné pre použitie v potravinárskom, chemickom či jadrovom priemysle. Existujú rôzne typy nehrdzavejúcich ocelí podľa prímesí, ktoré obsahujú a tak isto sú odlišné aj ich vlastnosti. Je tu teda široká škála využitia a preto je táto oceľ veľmi obľúbeným materiálom.