Porovnanie 5 TOP samostmievacích zváračských kukiel

Porovnanie 5 TOP samostmievacích zváračských kukiel

 

Do porovnania sme sa rozhodli zaradiť 5 samostmievacích zváracích kukiel vysokej triedy, ktoré sú momentálne absolútnou špičkou. Všetky porovnávané zváracie kukly majú videnie reálnych farieb, čo je obrovskou výhodou. Ťažko by ste niečo zvarili alebo obrúsili, keď si pri práci sotva vidíte na ruky☺. Aj keď sme boli možno trochu kritickí pri nevýhodách, určite treba zdôrazniť, že týchto 5 kukiel patrí k tomu najlepšiemu, čo je momentálne dostupné. Všetky produkty sú výrazne popredu v technológii, sú inovatívne a majú najlepšie vlastnosti.

1. ESAB Sentinel A50

 

samostmievacia zvaracia kukla esab sentinel a50


Kukla ESAB Sentinel A50
patrí medzi špičku čo sa týka dizajnu, avšak stále je jedna z najťažších kukiel (650g). Veľkou výhodou je prehľadný a jednoduchý displej, ktorý však nie je možné ovládať v rukaviciach. Fólie sú pomerne drahé (5,10€ za kus). Zváracia kukla Sentinel A50 sa nedá stabilne položiť priezorom dolu a fólie sa odierajú. V extrémnom zornom uhle kukla nezopne – to je veľkou nevýhodou v úzkych a malých priestoroch najmä pre TIG zváračov. Ďalším kladom okrem displeju, ktorý ma pamäte a umožňuje prepínanie medzi TIG a MIG, je aj veľmi pohodlný kríž, ktorý pevne drží aj v nízkej polohe. Zorné pole je hodnotené klasifikáciou 1/1/1/2.

 

Výhody:

✔    Jednoduchý a prehľadný pamäťový displej

✔    Pohodlný kríž  - drží aj v nízkej polohe

Nevýhody:

    Jedna z najťažších kukiel

    Zlé ovládanie v rukaviciach

    V extrémnom uhle kukla nezopína

    Pri položení nadol je nestabilná a fólie sa ničia

    Chýba možnosť odsávania a bočné priezory

 

2. MOST Grand Vision

samostmievacia zvaracia kukla grand vision most 11


Zváracia kukla MOST Grand Vision
patrí k naším najviac predávaným kuklám aj vďaka vyššej záruke (5 rokov). Má jeden z najlepších priezorov na trhu hodnotený 1/1/1/1. Ku nevýhodám určite patrí slabá ochrana krku a príliš mäkký plast. Ovládanie je celkom jednoduché a výhodou je vynikajúce stmievanie pri nízkych aj vysokých ampéroch. Zváracia kukla má jednoduchý kríž, ktorý je dobre nastaviteľný. Kukla nemá vymeniteľné batérie, funguje iba na solárne nabíjanie. Výhodou je, že Most Grand Vision je slovinský produkt, ktorý je cenovo dostupný (aj čo sa týka fólií – 1,05€ za ks).

 

Výhody:

    Najlepšie možné hodnotenie priezoru 1/1/1/1

    Vynikajúce stmievanie

    Cenovo dostupný slovinský produkt

    5 rokov záruky

Nevýhody:

    Nevymeniteľná batéria (iba solárne nabíjanie)

    Veľmi slabé tienenie krku, odporúčame dokúpiť koženú ochranu

    Príliš mäkký plast

 

 3. Lincoln Viking 3350

samostmievacia zvaracia kukla lincoln viking motorhead

 

 

Kukly od výrobcu Lincoln sú zváracie kukly s najširším výberom typov a farieb. Na svoje si prídu dokonca aj metaloví fanúšikovia Motorheadu ☺. Lincoln Viking 3350 je kukla na zváranie s optickou jasnosťou priezoru 1/1/1/1, ktorá má najvyššie zorné pole v línii Viking (95x 85 mm). Pri vyklápaní je však veľmi neohrabaná. Z porovnávaných kukiel je najmenej komfortná.

 

 

Výhody:

    Optická jasnosť priezoru 1/1/1/1

    14 typov rôznych dizajnov

    Skvelá cena

Nevýhody:

    Chýba možnosť odsávania a bočné priezory

    Veľmi neohrabaná pri vyklopení

    Najmenej komfortná z porovnávaných kukiel

 

 4. Speedglas 9100 Xxi

samostmievacia zvaracska kukla speedglas 3m 9100 xxi 1


Speedglas 9100 Xxi od 3M
je jednou z najobľúbenejších kukiel našich zákazníkov. Vyššia cena je jednak zárukou kvality, ale tiež zárukou dobrej funkčnosti. Z hľadiska komfortu je táto kukla hodnotená veľmi vysoko. Kríž je pohodlný a dobre nastaviteľný, aj keď kukle chýba vôľa v hornej polohe. Výhodou sú aj bočné priezory, ktoré výrazne rozširujú zorné pole. Priezor má klasifikáciu 1/1/1/2 a tiež režim stáleho stmavenia. Naopak nevýhodou je, že pri najmenšej citlivosti (30A DC) filter na zváracej kukle sem-tam bliká.

 

Výhody:

    Bočné priezory

    Široké príslušenstvo

    Výborný kríž

Nevýhody:

    Chýba vôľa v hornej polohe

    Pri najmenšej citlivosti (30A DC) sem-tam preblikáva

    Vyššia cena

 

 5. Optrel Panoramaxxsamostmievacia zvaracska kukla optrel panoramaxxKukla na zváranie Optrel Panoramaxx je z porovnávaných kukiel jediná, ktorá má panoramatické videnie. To v praxi znamená, že priezor je až 6 krát väčší oproti klasickým zváračským helmám. Výrez pre nos má jedinečný tvar, vďaka čomu je priezor bližšie k oku zvárača. Vďaka tomu je zorný uhol väčší a práca bezpečnejšia.

Fólia sa pri používaní kukly nezahmlieva a zabezpečuje výbornú priehľadnosť pri brúsení. Medzi veľké výhody patrí to, že zváracia kukla je výborne použiteľná pri zváraní v polohe nad hlavou. Jej tvar zabezpečuje, že nečistoty pri zváraní alebo brúsení sa po nej iba skĺznu a nezachytia sa v priezore.  Kríž však nie je zrovna z najpohodlnejších. Výhodou však je aj funkcia stmievania a autopilot. Autopilot dokáže nastaviť mód zvárania podľa počtu ampérov. Kukla si reguluje svetlo podľa výšky ampérov, pri ktorých zvárate. Batéria je nabíjaná cez kábel microUSB.

Výhody:

    Panoramatické videnie

    Fólia sa pri práci nezahmlieva

    Najlepšia priehľadnosť pri brúsení

    Úroveň ochrany 2,5 v neaktívnom stave (kukla Optrel Panoramaxx vďaka tomu dosiahla aj svetový rekord!)

    Funkcia Autopilot

    Veľmi ľahká (550g)

Nevýhody:

    Tvrdý kríž

    Chýba tmavosť 13

 

Akí sú naši favoriti?

Ak sa pýtate, ktorá kukla je víťazom pre nás, tak ich máme viacero ☺. Treba podotknúť, že všetky sú naozaj špičkové, aj keď každá vyniká pre inú oblasť. Pokiaľ zvárate TIG, určite odporúčame zváraciu kuklu Optrel Panoramaxx – výbornou prednosťou je to, že je veľmi ľahká, a teda aj o dosť obratnejšia. Tiež je veľmi inovatívna čo sa týka technológii a určite si Vás získa širokým priezorom a funkciou autopilot.

Pre väčšie firmy odporúčame zváračskú kuklu MOST Grand Vision, pretože určite ocenia zvýšenú záruku na 5 rokov. Má najlepšie hodnotený priezor 1/1/1/1 a patrí medzi najpredávanejšie. Pomer cena  - kvalita je tiež viac ako skvelý.

Ak chcete overenú klasiku a nevadí Vám si za kvalitu priplatiť, tak je pre Vás zváracia kukla Speedglas 9100 Xxi tá pravá. Ku obľúbeným kuklám Speedglas od 3M je na trhu neskutočné množstvo príslušenstva.

Za dlhodobú pomoc pri testovaní kukiel sa veľmi pekne chceme poďakovať pánovi Mariánovi Šaradínovi z firmy ZVARMAX v Považskej Bystrici, ktorá sa venuje najmä zváraniu hliníka.

Ak ste sa stále nerozhodli, ktorá zváracia kukla je pre Vás tá pravá, možno Vám pomôže aj prehľadná tabuľka nižšie. Všetkých 5 kukiel máme zvyčajne skladom a vieme Vám ponúknuť zaujímavé individuálne ceny (uvedené ceny v tabuľke sú cenníkové). Ak sa rozhodnete napríklad pre Optrel Panoramaxx, môžete využiť uvádzacie zľavy až do výšky -25%.

 

ESAB SENTINEL A50

OPTREL PANORAMAXX

SPEEDGLAS 9100 Xxi

MOST GrandVision

LINCOLN VIKING

Cenníková cena bez DPH

310,00 €

449,00 €

505,00 €

283,72 €

239,00 €

 

 

 

 

 

 

Veľkosť priezoru

100x60mm

100x50mm

73x107mm

97x68mm

95x85mm

Rýchlosť stmavenia kazety

0,04

0,08

0,1

0,15

0,04

Reálne farby

Áno

Áno

Áno

Áno

Áno

 

 

 

 

 

 

Napájanie

Vymeniteľné batérie

Batéria nabíjaná cez kábe microUSB

Vymeniteľné batérie

Bez batérie

Vymeniteľné batérie

Solárne nabíjanie

Nie

Áno

Nie

Áno

Áno

Hmotnosť

650g

550g

560g

571g

595g

Počet optických senzorov

4

5

3

2

4

Hlavový kríž

5 bodový

3 bodový

4 bodový

3 bodový

4 bodový

Stmievanie pri 30A - TIG

 

 

 

 

 

Druh fólií

Štandard

Štandard

Štandard, oteruodolná, tepluodolné

Štandard

Štandard

Cena von. fólií

5,10€/ks

6,58€/ks

2,60€/ks

1,05€/ks

3,38€/ks

Cena von. oteruodolná

 

 

3,92€/ks

 

 

Cena von. tepluodolná

 

 

3,55€/ks

 

 

Bočné priezory

Nie

Nie

Áno

Nie

Nie

Panoramatické videnie

Nie

Áno

Nie

Nie

Nie

Možnosť odsávania

Nie

Áno

Áno

Áno

Nie

Farebné prevedenia

Nie

Nie

Nie

4 Typy

14 Typov

Záruka

3 roky

3 roky

3 roky

5 rokov

3 roky

Celkový komfort

* * * *

* * * * *

* * * * *

* * * *

* * *